Marek Raduli - czytenia: 
 teksty, artykuły i wywiady
Się dzieje CZYTELNIA SPRZĘT GITARY PŁYTY GALERIA Po godzinach
Czytelnia - Marek radzi początkującym gitarzystom...


Wypowiedź Marka dla witryny "Gitara dla początkujących"Marzenia są niezbędne...*

Oto co Marek Raduli napisał w odpowiedzi na pytanie od redakcji witryny gitaradlapoczatkujacych.pl
o swoje początki i motywację do nauki gry na gitarze:

Witam serdecznie tych, dla których gitara jawi się być sposobem na życie;
kilka słów na dobry początek.

  Gitara zaliczana jest do grupy instrumentów trudnych w opanowaniu. Początki edukacji każdego gitarzysty są takie same, a zatem kwestia opanowania gry akordowej wraz z rytmem, a w dalszej kolejności solówek. Jest to kwestia wielu lat męczarni po parę godzin dziennie; tak samo jak ze sportem, trzeba trenować aby osiągnąć wynik.

  Moje początki były tak samo koszmarne jak każdego początkującego gitarzysty - czyli totalny ból palców w zetknięciu ze strunami. To mija po paru tygodniach i potem jest już łatwiej. Trzeba kupić sobie książkę do nauki gry i odrobić kilka lekcji od dechy do dechy. Samo oglądanie lekcji na YOU TUBE niewiele da, jeśli się tego nie podeprze solidnym ćwiczeniem. Jednocześnie założyć trzeba kapelę, aby na gorąco wdrażać w życie poznane sposoby grania.

  Trzeba mieć również marzenia. Marzenia o karierze, sławie i tym wszystkim, co daje napęd do spędzania wielu załamujących godzinek z instrumentem i książką do nauki gry, a nie na przykład na prywatkach, balangach, dyskotekach itp... Już zaledwie po paru latach systematycznego katowania palców i głowy, okaże się, że wasze gitary zaczynają odzywać się w waszych rękach w sposób interesujący i niepowtarzalny, a młode fanki na waszych koncertach mdleć będą z wrażenia. To jest sygnał, że wasza praca nie poszła na marne i możecie w pełni zaprezentować światu to, co macie do powiedzenia.

  Gitara jako instrument rytmiczno-harmoniczno-melodyczny ma pełne spektrum możliwości znalezienia własnego sposobu wypowiedzi muzycznej. Niestety trzeba sobie uświadomić fakt, że pierwsze kroki zawsze wiążą się ze zjawiskiem systematycznej pracy, najlepiej po okiem wykładowcy.

Powodzenia,
życząc 'do zobaczenia' na scenach ŚWIATA i OKOLIC, trzymając za was kciuki,
- Marek Raduli

(2008 lub 2009 r.)(opracowanie + tytuł - jkw)

Co się działo - na osobnych stronach, rok po roku - szukaj w  Kronice wypadków muzycznych...
 góra strony
<<<  Strona główna witryny Marka Raduli  |  Mapa witryny  |  Sprzęt  |  Gitary  |  KRONIKA