Marek Raduli - sprzęt: #10; wzmacniacze, efekty itp.
Się dzieje CZYTELNIA SPRZĘT GITARY PŁYTY GALERIA Po godzinach
 Marek Raduli i RIVERA 2003 
 Lampowe combo Chubster 55   Wzmacniacz RIVERA
Chubster 55
moc: 55 W, waga - całość około 28 kg
przedwzmacniacz lampowy 12AX7
lampy końcówki mocy: EL34
głośnik: 12" Celestion G12T-75
wymiary: 20,75” x 17” x 12” (~ 53 x 44 x 30 cm)
 Lampowe combo RIVERA Chubster 55
RIVERA!
"To mój nowy nabytek. Po długim namyśle i trudnych decyzjach,
dzięki uprzejmości firmy FX Music Group stałem się posiadaczem
bardzo dobrego komba, na którym grając w małych salach klubowych
mam przyjemność obcować z bardzo dobrą jakością
i wszechstronnie operatywnym wzmacniaczem...".

To lampowe kombo  RIVERA  Chubster 55
- jeden z "dopalaczy" startującej grupy SQUAD (jesień 2003)
gwarancja właściwego brzmienia Marka gitary
w niewielkich klubach i na małych scenach.

   Marek Raduli i RIVERA 2003 
 Lampowe combo Chubster 55
W poszukiwaniu zaginionego Graala...

...czyli komba przeznaczonego do klubu i spełniającego szereg skomplikowanych wymogów, natknąłem się - dzięki firmie FX Music Group - na nową rodzinę komb RIVERA, które sprawiły, że wrócił mi uśmiech na twarz. Od razu zaprosiłem perkusistę i basistę, ochoczo spakowałem gitarę, w drugą rękę wziąłem ten raczej lekki wzmacniacz i popędziłem na próbę. Już po pierwszych akordach okazało się, że nie dość, że jestem słyszalny, to jeszcze jakość tego co wydobyło się z głośnika jest ze wszech miar zadowalająca.

  Począwszy od czystego kanału (Clean Canal) i związanych z nim opcji brzmieniowych, skończywszy na kanale przesterowanym, po paru ruchach potencjometrami wykonstruowałem brzmienia, z którymi nie wstydziłbym się wejść do studia (co zresztą uczyniłem następnego dnia). Przy okazji nagrywania muzyki do filmu miałem okazję popastwić się nad kombem niemiłosiernie i wydobyłem z niego brzmienia, zaskakujące nawet doświadczonego realizatora, który niejeden piec w swoim życiu miał okazję ujmować. Czyste brzmienia były selektywne, jasne i pełne, przestery natomiast dawały rodzaj leadu, który lubię najbardziej.

  Czy 'duże' jest zawsze 'piękne'? Wprawdzie kubatura jednego głośnika zawartego w tym kombie jest niewielka w porównaniu z kolumną czterogłośnikową, ale zastosowane tutaj rozwiązanie (możliwość dopięcia dużej kolumny dodatkowej) daje szanse pełnego wykorzystania potencjału wzmacniacza. A to oznacza elastyczność, która jest 'najpiękniejsza'!

Front Panel
- High Gain Input - wejście z wysoką czułością dla gitar z pasywnymi przetwornikami bądź gitar z niskim sygnałem przetwornika.
- Low Gain Input - wejście o niskiej czułości, przeznaczone dla gitar z aktywnymi przetwornikami lub instrumentów wyposażonych w preampy. Charakteryzuje się bardzo dobrym cleanem.

Kanał 1
- przeznaczony do brzmień przesterowanych, od słodkiego, śpiewnego leadu do ostrego, drapieżnego (służącego do akompaniamentu kwintowego) przesteru. Pięć potencjometrów regulacji, w tym Volume Pull-Select, daje pełne spektrum możliwości wykreowania własnego, niepowtarzalnego brzmienia. Specjalną opcją, zastosowaną w tym kanale, jest potencjometr Master (Pull-Boost), który oprócz regulacji głośności ma możliwość dodania wartości harmonicznych. Ponadto sam potencjometr Volume poprzez możliwość wyboru Pull-Select zapewnia manualną zmianę kanałów bez korzystania z Foot-Switch.

Kanał 2
- przeznaczony do brzmień czystych; charakteryzuje się wspaniałym i charakterystycznym, amerykańskim tonem. Volume tego kanału dysponuje możliwością nasycenia Gain od superczystego do bluesowego z lekkim zabarwieniem Crunch. Treble (z możliwością Pull-Bright) dodaje krystalicznej góry. Rewelacją tego kanału jest potencjometr Middle, który w opcji Pull-Select odsłania nam pełne możliwości pasmowe tego kanału. Dopełnieniem jest Bass, który dodaje całemu brzmieniu masywnego tonu. Potencjometr Master (Pull-Ninja Switch) dodaje sporo sustainu i harmonicznych, niezmiernie pomocnych w uzyskaniu brzmienia blues-sound.

Reverb
- klasyczny, sprężynowy, wspólny dla obu kanałów, nadaje brzmieniu odpowiednią przestrzeń.

Presence
- rozjaśnienie końcówki mocy; pomaga w stłumionych pomieszczeniach rozjaśnić bądź ściemnić przygotowane barwy w zależności od mocy bez zmian korektorów preampu.

Rear Panel
- prócz wyjść Line-Out, Foot-Switch, gniazd głośnikowych, gniazd sieciowych i dwóch bezpieczników, posiada przede wszystkim efekt Loop, Return Send z pełną, niezależną możliwością regulacji poziomu (Level). To kluczowa sprawa, bo dopasowanie poziomu efektu do pętli efektowej bez możliwości regulacji tejże nastręcza najwięcej problemów. W tym wypadku rozwiązano problem wzorowo.

Chubster 55
Moc 55 Watt przy oporności 8 Ohm daje bezpieczeństwo dobrej jakości przy pracy w klubach, nawet gdy będzie to granie w rockowych kapelach. 12-calowy głośnik Celestion G12T-75 w pełni oddaje możliwości wzmacniacza bez zatykania się w przypadku głośnego grania. Pięć lamp 12AX7 w preampie oraz dwie lampy mocy EL34 w końcówce swoją charakterystyką najbardziej przypominają klasyczne rozwiązania, stosowane choćby w takich wzmacniaczach jak Marshall. Waga - sam wzmacniacz to tylko 23 kg! - jest ukojeniem męki często podróżującego muzyka...

Foot-Switch FS7
- składający się z trzech przełączników (Canal-Select i Gain-Boost dla Kanału 1 oraz Ninja-Boost dla Kanału 2) dopełnia całości zestawu, oferując możliwość wygodnej i błyskawicznej obsługi wzmacniacza w warunkach koncertowych.

  Mimo że stale dysponuję innymi wzmacniaczami, lubię używać Chubstera 55 - począwszy od koncertów a skończywszy na studio - ponieważ jest prosty w obsłudze, daje duże możliwości wykreowania własnego tonu, świetnie broni się w każdej opcji od jazzu do rocka i charakteryzuje się doskonałą jakością. Pewną wadą może być jego stosunkowo wysoka cena, lecz jest to jednocześnie zaleta, gdyż cena odzwierciedla dokładnie jakość tego urządzenia.


Marek Raduli
grudzień 2003 r.





A co sądzą o tym sprzęcie inni?
Krzysztof Misiak mówił Januszowi Popławskiemu w wywiadzie dla pisma 'Gitara i Bas' (2/2002): "Chubstery [Rivera] mają dużą dynamikę, plastykę, ekspresję. Szlachetnie brzmią. Jest to, jak mawia George Benson, szybki wzmacniacz, to znaczy szybko oddaje artykulację, indywidualizuje dźwięk, podczas gdy większość wzmacniaczy unifikuje sound".



Δ 17.XII'2K3
 góra strony
<<<  Strona główna witryny Marka Raduli  |  Mapa witryny  |  Gitary  |  Płyty  |  Aktualności