Marek Raduli - czytenia: 
 teksty, artykuły i wywiady
Się dzieje CZYTELNIA SPRZĘT GITARY PŁYTY GALERIA Po godzinach
Czytelnia - Marek radzi początkującym gitarzystom...


Wypowiedź Marka dla witryny "Gitara dla początkujących"Marzenia są niezbędne...*

Oto co Marek Raduli napisał w odpowiedzi na pytanie od redakcji witryny gitaradlapoczatkujacych.pl
o swoje początki i motywację do nauki gry na gitarze:

Witam serdecznie tych, dla których gitara jawi się być sposobem na życie;
kilka słów na dobry początek.

  Gitara zaliczana jest do grupy instrumentów trudnych w opanowaniu. Początki edukacji każdego gitarzysty są takie same, a zatem kwestia opanowania gry akordowej wraz z rytmem, a w dalszej kolejności solówek. Jest to kwestia wielu lat męczarni po parę godzin dziennie; tak samo jak ze sportem, trzeba trenować aby osiągnąć wynik.

  Moje początki były tak samo koszmarne jak każdego początkującego gitarzysty - czyli totalny ból palców w zetknięciu ze strunami. To mija po paru tygodniach i potem jest już łatwiej. Trzeba kupić sobie książkę do nauki gry i odrobić kilka lekcji od dechy do dechy. Samo oglądanie lekcji na YOU TUBE niewiele da, jeśli się tego nie podeprze solidnym ćwiczeniem. Jednocześnie założyć trzeba kapelę, aby na gorąco wdrażać w życie poznane sposoby grania.

  Trzeba mieć również marzenia. Marzenia o karierze, sławie i tym wszystkim, co daje napęd do spędzania wielu załamujących godzinek z instrumentem i książką do nauki gry, a nie na przykład na prywatkach, balangach, dyskotekach itp... Już zaledwie po paru latach systematycznego katowania palców i głowy, okaże się, że wasze gitary zaczynają odzywać się w waszych rękach w sposób interesujący i niepowtarzalny, a młode fanki na waszych koncertach mdleć będą z wrażenia. To jest sygnał, że wasza praca nie poszła na marne i możecie w pełni zaprezentować światu to, co macie do powiedzenia.

  Gitara jako instrument rytmiczno-harmoniczno-melodyczny ma pełne spektrum możliwości znalezienia własnego sposobu wypowiedzi muzycznej. Niestety trzeba sobie uświadomić fakt, że pierwsze kroki zawsze wiążą się ze zjawiskiem systematycznej pracy, najlepiej po okiem wykładowcy.

Powodzenia – trzymając za was kciuki
i życząc 'do zobaczenia' na scenach ŚWIATA i OKOLIC -
- Marek Raduli

(~2009 r.)(opracowanie + tytuł - jkw)

Co się działo - na osobnych stronach, rok po roku - szukaj w  Kronice wypadków muzycznych...
 góra strony
<<<  Strona główna witryny Marka Raduli  |  Mapa witryny  |  Sprzęt  |  Gitary  |  KRONIKA