Marek Raduli - sprzęt: #10; wzmacniacze, efekty itp.
Się dzieje CZYTELNIA SPRZĘT GITARY PŁYTY GALERIA Po godzinach
 Marek Raduli i RIVERA 2003 
 Lampowe combo Chubster 55   Wzmacniacz RIVERA
Chubster 55
moc: 55 W, waga - całość około 28 kg
przedwzmacniacz lampowy 12AX7
lampy końcówki mocy: EL34
głośnik: 12" Celestion G12T-75
wymiary: 20,75” x 17” x 12” (~ 53 x 44 x 30 cm)
 Lampowe combo RIVERA Chubster 55
RIVERA!
"To mój nowy nabytek. Po długim namyśle i trudnych decyzjach,
dzięki uprzejmości firmy FX Music Group stałem się posiadaczem
bardzo dobrego komba, na którym grając w małych salach klubowych
mam przyjemność obcować z bardzo dobrą jakością
i wszechstronnie operatywnym wzmacniaczem...".

To lampowe kombo  RIVERA  Chubster 55
- jeden z "dopalaczy" startującej grupy SQUAD (jesień 2003)
gwarancja właściwego brzmienia Marka gitary
w niewielkich klubach i na małych scenach.

   Marek Raduli i RIVERA 2003 
 Lampowe combo Chubster 55
W poszukiwaniu zaginionego Graala...

...czyli komba przeznaczonego do klubu i spełniającego szereg skomplikowanych wymogów, natknąłem się - dzięki firmie FX Music Group - na nową rodzinę komb RIVERA, które sprawiły, że wrócił mi uśmiech na twarz. Od razu zaprosiłem perkusistę i basistę, ochoczo spakowałem gitarę, w drugą rękę wziąłem ten raczej lekki wzmacniacz i popędziłem na próbę. Już po pierwszych akordach okazało się, że nie dość, że jestem słyszalny, to jeszcze jakość tego co wydobyło się z głośnika jest ze wszech miar zadowalająca.

  Począwszy od czystego kanału (Clean Canal) i związanych z nim opcji brzmieniowych, skończywszy na kanale przesterowanym, po paru ruchach potencjometrami wykonstruowałem brzmienia, z którymi nie wstydziłbym się wejść do studia (co zresztą uczyniłem następnego dnia). Przy okazji nagrywania muzyki do filmu miałem okazję popastwić się nad kombem niemiłosiernie i wydobyłem z niego brzmienia, zaskakujące nawet doświadczonego realizatora, który niejeden piec w swoim życiu miał okazję ujmować. Czyste brzmienia były selektywne, jasne i pełne, przestery natomiast dawały rodzaj leadu, który lubię najbardziej.

  Czy 'duże' jest zawsze 'piękne'? Wprawdzie kubatura jednego głośnika zawartego w tym kombie jest niewielka w porównaniu z kolumną czterogłośnikową, ale zastosowane tutaj rozwiązanie (możliwość dopięcia dużej kolumny dodatkowej) daje szanse pełnego wykorzystania potencjału wzmacniacza. A to oznacza elastyczność, która jest 'najpiękniejsza'!

Front Panel
- High Gain Input - wejście z wysoką czułością dla gitar z pasywnymi przetwornikami bądź gitar z niskim sygnałem przetwornika.
- Low Gain Input - wejście o niskiej czułości, przeznaczone dla gitar z aktywnymi przetwornikami lub instrumentów wyposażonych w preampy. Charakteryzuje się bardzo dobrym cleanem.

Kanał 1
- przeznaczony do brzmień przesterowanych, od słodkiego, śpiewnego leadu do ostrego, drapieżnego (służącego do akompaniamentu kwintowego) przesteru. Pięć potencjometrów regulacji, w tym Volume Pull-Select, daje pełne spektrum możliwości wykreowania własnego, niepowtarzalnego brzmienia. Specjalną opcją, zastosowaną w tym kanale, jest potencjometr Master (Pull-Boost), który oprócz regulacji głośności ma możliwość dodania wartości harmonicznych. Ponadto sam potencjometr Volume poprzez możliwość wyboru Pull-Select zapewnia manualną zmianę kanałów bez korzystania z Foot-Switch.

Kanał 2
- przeznaczony do brzmień czystych; charakteryzuje się wspaniałym i charakterystycznym, amerykańskim tonem. Volume tego kanału dysponuje możliwością nasycenia Gain od superczystego do bluesowego z lekkim zabarwieniem Crunch. Treble (z możliwością Pull-Bright) dodaje krystalicznej góry. Rewelacją tego kanału jest potencjometr Middle, który w opcji Pull-Select odsłania nam pełne możliwości pasmowe tego kanału. Dopełnieniem jest Bass, który dodaje całemu brzmieniu masywnego tonu. Potencjometr Master (Pull-Ninja Switch) dodaje sporo sustainu i harmonicznych, niezmiernie pomocnych w uzyskaniu brzmienia blues-sound.

Reverb
- klasyczny, sprężynowy, wspólny dla obu kanałów, nadaje brzmieniu odpowiednią przestrzeń.

Presence
- rozjaśnienie końcówki mocy; pomaga w stłumionych pomieszczeniach rozjaśnić bądź ściemnić przygotowane barwy w zależności od mocy bez zmian korektorów preampu.

Rear Panel
- prócz wyjść Line-Out, Foot-Switch, gniazd głośnikowych, gniazd sieciowych i dwóch bezpieczników, posiada przede wszystkim efekt Loop, Return Send z pełną, niezależną możliwością regulacji poziomu (Level). To kluczowa sprawa, bo dopasowanie poziomu efektu do pętli efektowej bez możliwości regulacji tejże nastręcza najwięcej problemów. W tym wypadku rozwiązano problem wzorowo.

Chubster 55
Moc 55 Watt przy oporności 8 Ohm daje bezpieczeństwo dobrej jakości przy pracy w klubach, nawet gdy będzie to granie w rockowych kapelach. 12-calowy głośnik Celestion G12T-75 w pełni oddaje możliwości wzmacniacza bez zatykania się w przypadku głośnego grania. Pięć lamp 12AX7 w preampie oraz dwie lampy mocy EL34 w końcówce swoją charakterystyką najbardziej przypominają klasyczne rozwiązania, stosowane choćby w takich wzmacniaczach jak Marshall. Waga - sam wzmacniacz to tylko 23 kg! - jest ukojeniem męki często podróżującego muzyka...

Foot-Switch FS7
- składający się z trzech przełączników (Canal-Select i Gain-Boost dla Kanału 1 oraz Ninja-Boost dla Kanału 2) dopełnia całości zestawu, oferując możliwość wygodnej i błyskawicznej obsługi wzmacniacza w warunkach koncertowych.

  Mimo że stale dysponuję innymi wzmacniaczami, lubię używać Chubstera 55 - począwszy od koncertów a skończywszy na studio - ponieważ jest prosty w obsłudze, daje duże możliwości wykreowania własnego tonu, świetnie broni się w każdej opcji od jazzu do rocka i charakteryzuje się doskonałą jakością. Pewną wadą może być jego stosunkowo wysoka cena, lecz jest to jednocześnie zaleta, gdyż cena odzwierciedla dokładnie jakość tego urządzenia.


Marek Raduli
grudzień 2003 r.

A co sądzą o tym sprzęcie inni?
Krzysztof Misiak mówił Januszowi Popławskiemu w wywiadzie dla pisma 'Gitara i Bas' (2/2002): "Chubstery [Rivera] mają dużą dynamikę, plastykę, ekspresję. Szlachetnie brzmią. Jest to, jak mawia George Benson, szybki wzmacniacz, to znaczy szybko oddaje artykulację, indywidualizuje dźwięk, podczas gdy większość wzmacniaczy unifikuje sound".Δ 17.XII'2K3
 góra strony
<<<  Strona główna witryny Marka Raduli  |  Mapa witryny  |  Gitary  |  Płyty  |  Aktualności